Mindfulness – jak opanować swój stres?



Medytacja mindfulness pozwoli Ci w pełni doświadczać chwili i zapanować nad stresem. Usiądź wygodnie lub połóż się, wyprostuj ciało i spróbuj się rozluźnić. Poczuj swój oddech, zaobserwuj swoje ciało. Opisane tutaj ćwiczenia pomogą Ci dobrze i świadomie żyć.

Medytacja mindfulness- co to jest?

‘Żyj tu i teraz’ słyszałyśmy to już pewnie nie raz, ale o co w tym chodzi? Medytacja mindfulness pomoże nam uchylić rąbka tej tajemnicy.

Żeby zrozumieć czym jest mindfulness wystarczy na początek przyjrzeć się temu słowu. ‘Pełnia obecności’, ‘obecna uważność’ najlepiej oddają ten stan.

Podczas medytacji obserwujemy to, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz nas, bez osądzania. 

Kiedy na przykład pojawia się w Tobie uczucie złości, zamiast podążać za nim i coraz mocniej się nakręcać, obserwujesz siebie tak jakbyś stała obok i nie oceniasz tego ani pozytywnie ani negatywnie. Po prostu patrzysz. 

To jest możliwe i jest bardzo uwalniające. Na tym polega podejście mindfullness. 

 

Jak zacząć medytować?

Na początku warto jest ustawiać sobie czas praktyki. Głównie po to, żeby nie zadręczać się myślami ile jeszcze ‘powinnam’ to robić. Pięć czy dziesięć minut treningu uważności w zupełności wystarczy, gdy dopiero zaczynamy.

Gdy poczujesz, że możesz i masz chęci - wydłuż ten czas do 20 minut, a potem może do 45 minut lub godziny. Nie ma żadnych ram czasowych, praktykuj tyle ile czujesz, że jest to dla Ciebie dobre. 

Ludzie często robią sesje rankami i wieczorami lub wybierają jedną z tych pór dnia. Medytacja poranna, od razu po przebudzeniu bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie przez resztę dnia. Gdy wstajemy nasze głowy nie są jeszcze wypełnione zadaniami i obowiązkami, dlatego warto to wykorzystać, by przedłużyć ten stan relaksu i spokoju.
Medytując wieczorami wprowadzamy się w stan wyciszenia, dzięki temu łatwiej jest nam zasnąć i wypocząć podczas snu. 

 

Jak ćwiczyć mindfulness?

Ćwiczenie uważności jest w gruncie rzeczy przypominaniem sobie tego, co już wiemy i potrafimy.

Choć może się to wydawać prozaiczne, ważne jest abyś zwracała uwagę na to jak ułożone jest Twoje ciało podczas medytacji.

  • usiądź wygodnie, wyprostuj się, nie napinając ciała
  • zaobserwuj swoje nogi, jak je czujesz?
  • ułóż swoje ramiona równolegle do górnej części Twojego ciała
  • opuść delikatnie szczękę i pozwól oczom przymknąć się lekko kierując swój wzrok ku dołów
  • obserwuj swoje ciało przez chwilę
  • poczuj swój oddech, wsłuchaj się w niego, zauważ gdzie czujesz go najsilniej i skup się na tym miejscu
  • możesz powtarzać sobie w myślach ‘wdech’, ‘wydech’ podążając za swoim oddechem
  • po chwili pewnie Twoja uwaga skieruje się w inne miejsce – na myśli, dźwięki...to nic, nie staraj się ‘przestać myśleć’
  • gdy zdasz sobie sprawę, że ‘odpłynęłaś’ – skieruj swoją uwagę z powrotem na oddech
  • kończąc medytację zwróć uwagę na to Cię otacza, na dźwięki, wrażenia w ciele, myśli i emocje
  • powoli otwórz oczy ale utrzymuj jeszcze przez chwilę ‘miękki’ wzrok
  • zakończ w odpowiednim dla Ciebie momencie i kontynuuj swój dzień

Ta praktyka może wydawać się prosta, ale niekoniecznie jest łatwa. Zwłaszcza na początku, możesz czuć dużą frustrację, że co chwila się ‘rozpraszasz’.

Kluczem jest kontynuowanie medytacji i nie zniechęcanie się. Po czasie możesz odkryć, że to co uważałaś za rozpraszanie się, w rzeczywistości jest kolejnym stanem, który przemija i nie jest niczym złym. 

Mindfulness - praktyka nieformalna

Z czasem warto, byś wprowadziła do swojego dnia takie ‘świadome’ momenty. Może to być jakaś konkretna czynność, na przykład mycie zębów, chodzi o to, by całą swoją uwagę kierować na jej wykonywanie.

Dobrymi momentami mogą być wszelkie drobne ‘punkty zwrotne’ jak otwieranie drzwi, wstawanie lub siadanie. Zauważ je, poczuj, że je wykonujesz. Powoli możesz wprowadzać takich momentów coraz więcej, jest to tak zwana praktyka nieformalna.

Tak naprawdę nie ma żadnych wymogów co do miejsca i czasu, w jakim powinnaś medytować. Dlatego mówi się o mindfulness w pracy, w biznesie, w bieganiu, w szkole, w edukacji i tak dalej.

Każda okazja jest dobra do bycia obecną. W niektórych firmach, szkołach i na uniwersytetach uczniowie i pracownicy mogą odbyć szkolenie z mindfulness. Mają też czas na praktykę w ciągu dnia. 

 

Korzyści z mindfulness

Trening uważności jest polecany dla dzieci, dla młodzieży, nauczycieli - w gruncie rzeczy dla każdego, kto mierzy się z jakimkolwiek stresem. A w dzisiejszym świecie nie ma raczej osób, których ten problem w ogóle nie dotyczy.

Mindfulness jest w rzeczywistości naturalną ludzką umiejętnością do bycia w pełni obecnym i świadomym tego, gdzie jesteśmy i co robimy, jednocześnie nie będąc nadmiernie przytłoczonymi tym, co dzieje się wokół nas. 

Wszystkie wiemy jak wyniszczający jest dla nas ciągły stres. Możemy odczuwać jego skutki w ciele i w umyśle. 

Nadmiar obowiązków, wieczny brak czasu, kłótnia z partnerem, napięta atmosfera w pracy, obawa o zaprzepaszczenie swoich marzeń – której z nas nie zdarzyło się doświadczyć chociaż kilku z wymienionych stanów ? 

Świat wokół pędzi do przodu, a my wraz z nim. Zdarza się jednak, że pęd jest zbyt szaleńczy i nagle gubimy grunt pod nogami. 

Bycie uważną w takich momentach to jak przejmowanie kontroli nad własnym życiem, ale bez zbędnego stresu i strachu, że zaraz znów możemy ją stracić. To próba akceptacji siebie takiej, jaką jesteśmy teraz. 

Siedząc w medytacji pozwalamy naszym emocjom na pełne wybrzmienie, jesteśmy świadome swoich uczuć i gdy je tak obserwujemy, możemy zauważyć, że one przemijają. 

Nic nie trwa wiecznie

Trening uważności uczy nas, że żadna sytuacja nie trwa wiecznie - żadna kłótnia, żaden żal, smutek, radość. 

To co zazwyczaj pozostaje, to monolog w naszych głowach, który jak zacięta płyta wciąż powtarza jakieś przeszłe zdarzenie i emocje z nim związane. 

A my mamy wrażenie, że co chwila przytrafiają nam się podobne rzeczy – przyciągamy je naszą energią, która wciąż zamknięta jest w przeszłych, często tych przykrych zdarzeniach.

Dzięki mindfulness ludzie leczą się z nerwic, stanów lękowych, bezsenności. Wiele ludzi już po pierwszej sesji medytacji odczuwa ulgę w bólu fizycznym. 

Udaje im się zrelaksować i rozluźnić ciało, pozwalając pojawić się wszystkim wrażeniom fizycznym. Ta akceptacja jest bardzo uwalniająca. 

Jest to rzecz, którą ciężko opisać słowami, trzeba jej doświadczyć. Zachęcam Cię do tego, byś spróbowała posiedzieć w mindfulness.

 

Każda z nas jest silna, każda ma swoje rzeczy do przepracowania i musimy pamiętać, że zawsze jest sposób na poradzenie sobie z trudnościami.  

Każda z liczb numerologicznych będzie też inaczej stosować się do praktyk medytacji mindfulness i w swój unikalny sposób trenować uważność.

Jeśli odczuwasz stres związany z poszukiwaniem odpowiedzi na nurtujące Cię pytania związane z Twoim życiem rozważ zakup analizy numerologicznej, która będzie dla Ciebie wsparciem w drodze ku pełniejszemu przeżywaniu życia i zrozumieniu swojej drogi.

Zamawiając Pakiet osobisty możesz zrozumieć:

  • Jaka jest Twoja osobowość?
  • Jakie masz wyzwania w życiu?
  • Czy Twoje potencjały są zbalansowane?
  • Czy Twoje podpisy są harmonijne?
  • Jak wyglądają Twoje relacje z bliskimi?
  • Czemu sprzyjają etapy Twojego życia (jest 5)?
  • Jak wpływają na Ciebie Twoje osobiste lata numerologiczne?

Zdjęcie

Zapraszam Cię również do przejrzenia pozostałych wpisów, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji jak pomóc sobie w codziennym życiu. 

 

Przyłącz się do rozmowy na Instagramie.




Czytaj kolejny wpis:

Świadomy sen - co to?