Świadomy sen - co to?



Świadomy sen - co to ?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś śnić i być świadomą, że znajdujesz się we własnym śnie? Pamiętasz co zdarzyło się później? Według badań nieco ponad połowa dorosłych ludzi doświadcza w swoim życiu przynajmniej jednego świadomego snu. Natomiast trochę mniej niż ¼ ma takie sny co najmniej raz na miesiąc. Świadomy sen można określić jako hybrydowy stan snu i przebudzenia. Zostały przeprowadzone badania, które wykazały, że podczas świadomego śnienia aktywność kory przedczołowej w ludzkim mózgu jest na bardzo zbliżonym poziomie do stanu kiedy człowiek jest przebudzony.

 

Jak poznać świadomy sen?

Czym się charakteryzuje świadomy sen? Jest to stan, w którym śnisz i wiesz o tym. Co więcej, decydujesz się pozostać w tym stanie. Przejmujesz kontrolę nad swoimi działaniami i decydujesz o tym, co nastąpi w trakcie Twojej podróży po ‘sennej krainie’. Warto wybrać sobie jakąś czynność, którą zadedykujesz specjalnie dla rozpoznania świadomego snu. 

Na przykład patrzenie na własne dłonie ( bo zawsze masz je przy sobie ). W trakcie snu ich wygląd będzie odmieniony, mogą się dziwnie ruszać lub zmieniać kształt. To znak dla Ciebie, że śnisz.

Początkowo świadomy sen może trwać tylko chwilkę. Często zdarza się, że w momencie, gdy zorientujesz się, że śnisz następuje przebudzenie. Może to być związane z nagłym intensywnym uczuciem euforii lub innej silnej emocji przeżywanej w chwili uświadomienia sobie, że śnimy. 

 

 Co można robić?

W zależności od tego jak dobrze opanowałaś kontrolowanie świadomego snu, będziesz mogła zarządzać jego środowiskiem i tym, co robisz. Ludzie często decydują się na lot w chmurach, spotkanie z ludźmi, których podziwiają oraz rozwiązanie problemów, z którymi borykają się w życiu codziennym. Może się zdarzyć, że sama siebie zaskoczysz swoim wyborem podczas świadomego śnienia. Wsłuchaj się w swoją intuicję i pozwól akcji się rozwijać, to może być akurat przełomowy sen.

 

Świadomy sen techniki?

Jako że każdy z nas jest nieco inny, różnimy się również w kwestii świadomego śnienia. Niektóre osoby są bardziej podatne na świadome śnienie. Kwestia utrzymania takiego snu także jest indywidualna. Podobnie jak umiejętność przejmowania kontroli i zarządzania środowiskiem snu. Niektórzy nie muszą w ogóle się starać aby osiągnąć taki stan, inni osiągają go w jeden dzień po serii odpowiednich przygotowań i zastosowaniu konkretnych technik. Są też tacy, którzy będą doświadczali dużych trudności w osiągnięciu świadomego śnienia, nie mówiąc już o dłuższym jego utrzymaniu i przejmowaniu kontroli. Istnieją jednak metody umożliwiające każdemu z nas zbliżenie się do tego niezwykłego stanu.

  

Metody na świadomy sen

Istnieją różne metody, które krok po kroku mogą pomóc nam w osiągnięciu świadomego snu. Warto zapoznać się i wypróbować każdą z nich. Niektóre z nich mogą okazać się dla nas bardziej korzystne niż inne. Często jednak najlepsze rezultaty osiąga się po łączeniu kilku technik.

  • Test na ‘rzeczywistość’ – chodzi tu chociażby o wspomniane już wcześniej patrzenie na własne dłonie. W trakcie dnia wykonujemy testy mające na celu odróżnienie snu od przebudzenia. Może to być np. zadawanie sobie pytania ‘ czy ja śnię?’. Fakt, że jesteśmy w stanie sobie na nie odpowiedzieć wskazuje nam na to, że nie śnimy. Odpowiednio długo powtarzane, to pytanie ‘wkradnie’ się także do naszych snów poprzez podświadomość. W ten sposób także śniąc będziemy mogły sobie na nie odpowiedzieć.
  • Kolejną jest mnemotechnika (tzw. ‘MILD’) czyli używanie specyficznych słów w celu rozpoznania, iż znajdujemy się w śnie. Polega ona na tym, że budzimy się w trakcie nocy o wyznaczonych wcześniej godzinach przy pomocy budzika (np. co 4 godziny) I od razu po przebudzeniu mówimy do siebie ‘ Następnym razem, gdy będę spała, będę pamiętać, że to sen’.

  • Pomocne może okazać się także budzenie się w środku nocy (tzw. metoda ‘ WBTB’) wracanie do łóżka po określonej ilości czasu (30 do 120 minut). Korzystne jest łączenie tej metody z mnemotechniką. Bardzo ważne jest zachowanie dobrej higieny snu, czyli dbanie o relatywnie stały cykl snu i przebudzenia. Oprócz tego przed położeniem się do łóżka sprawdź czy w sypialni nie jest za ciepło, czy dochodzi do niego jakieś światło i hałas i w miarę możliwości pozbądź się tych rozstrajaczy (pomocne mogą okazać się maski na oczy i zatyczki do uszu).

  • Zacznij prowadzić dziennik snów- od razu po przebudzeniu zapisuj wszystko co pamiętasz ze swoich snów. Zamiast ręcznego zapisywania możesz użyć dyktafonu.

  • Na rynku znajdziesz też urządzenia mające pomóc Ci w osiągnięciu świadomego snu. Zazwyczaj wyglądem przypominają maski na oczu lub opaski na czoło a działają na zasadzie emitowania wibracji, światła I dźwięków, które mają pobudzić mózg w trakcie snu.

  • Ponadto, warto chwycić za książkę traktującą o świadomym śnieniu I zapoznać się jeszcze głębiej z tym tematem. Jeszcze bardziej pobudzi to Twoją podświadomość.

 

Świadomy sen - wpływ na zdrowie

Kwestia tego, czy praktykowanie świadomego śnienia pomaga czy raczej szkodzi naszemu zdrowiu jest sporna i nie można na nią jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć.

Tak jak zawsze, wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Praktykowanie świadomego śnienia nie jest wskazane np. dla osób cierpiących na zespół stresu pourazowego. Inni natomiast znajdą w świadomym śnieniu receptę na radzenie sobie z negatywnymi myślami I uczuciami oraz rozwiązywanie różnych osobistych problemów.

 

Świadomy sen - w czym może pomóc?

Świadome sny mogą pomóc w:

  • przezwyciężaniu lęków i koszmarów
  • rozwoju osobistym i duchowym
  • eksplorowaniu nieznanych obszarów własnej psyche
  • uzyskaniu poczucia spełnienia
  • uzdrawianiu emocjonalnym, mentalnym i fizycznym

 

Świadomy sen- jak może zaszkodzić?

Potencjalne negatywne skutki świadomego snu to:

  • słaba jakość snu, która może skutkować wyczerpaniem i drażliwością
  • uczucie zagubienia
  • wrażenie dysocjacji osobowości
  • zatarcie linii między snem a jawą

 

Świadomy sen rozmowa z podświadomością

Śniąc przeżywasz siebie i swoje doświadczenie świata. W tym znaczeniu sen może okazać się wspaniałym narzędziem do pracy z własną podświadomością. To w nim przeżywamy rzeczy, których z różnych powodów nie doświadczamy w stanie przebudzenia. Często są to głęboko zakopane emocje, myśli, uczucia, przekonania, których nie chcemy ruszać i zapomnieliśmy o nich na poziomie świadomości. Świadomy sen może nam pomóc w pracy nad sobą.

 

Wiesz, że niektórym liczbom numerologicznym jest łatwiej wchodzić w świadomy sen. Aby głębiej poznać siebie i swoje wnętrze rozważ zakup analizy numerologicznej, która będzie dla Ciebie wsparciem w drodze ku pełniejszemu przeżywaniu życia i zrozumieniu swojej drogi.

Zamawiając Pakiet osobisty możesz zrozumieć:

  • Jaka jest Twoja osobowość?
  • Jakie masz wyzwania w życiu?
  • Czy Twoje potencjały są zbalansowane?
  • Czy Twoje podpisy są harmonijne?
  • Jak wyglądają Twoje relacje z bliskimi?
  • Czemu sprzyjają etapy Twojego życia (jest 5)?
  • Jak wpływają na Ciebie Twoje osobiste lata numerologiczne?

Zdjęcie




Czytaj kolejny wpis:

Nowy rok numerologiczny 2022 - co przyniesie?