Co to jest mantra? Co dają mantry?
Aby zrozumieć jak działają mantry, pomocne może być zrozumienie etymologii ich nazwy. Słowo mantra pochodzi od dwóch sanskryckich słów - manas (umysł) i tra (narzędzie). Mantra dosłownie oznacza "narzędzie dla umysłu" lub dojście do wyższego stanu świadomości ‘przez umysł’ i została zaprojektowana w taki sposób, aby pomóc praktykującym medytacje w dostępie do ich najwyższego potencjału duchowego i ich prawdziwej natury.
Co daje praktyka mantr?
Jako że mantra jest wibracją dźwiękową, poprzez którą świadomie koncentrujemy nasze myśli i uczucia, praktykując ją jesteśmy w stanie najtrafniej wyrazić nasze intencje. Jest ona starannie zaprojektowana i łączy w sobie wybrane pierwotne dźwięki, impulsy i rytmy, które tworzą konkretną wibrację w naszej duszy. Dzięki praktyce mantr jesteśmy w stanie uwolnić nasz umysł od negatywnych myśli i skoncentrować się na tym, co jest dla nas najważniejsze w danym momencie.
Z czasem ta wibracja wsiąka coraz głębiej w naszą świadomość, pomagając nam w końcu odczuć jej obecność jako shakti - potężnej, choć subtelnej siły działającej wewnątrz każdego z nas, która przenosi nas w głębsze stany świadomości.
Dlaczego śpiewamy mantry w oryginale mimo że często nie rozumiemy ich znaczenia?
Mantry działają na nas w pożądany sposób, ponieważ śpiewamy je w oryginalnym sanskrycie lub czasem też języku gum uruki. Może nam się to wydawać nieintuicyjne, ponieważ często nie rozumiemy ich znaczenia, zwłaszcza że niektórych słów ze sanskrytu nie sposób jednoznacznie przetłumaczyć. Wymawianie lub też śpiewanie sentencji w oryginale jest jednak kluczowe, ponieważ wypowiadając pewne dźwięki w sanskrycie, poruszamy odpowiednie meridiany w naszej jamie ustnej - czyli uruchamiamy konkretne wibracje, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie zamierzonego efektu duchowego. W zależności od rodzaju wibracji, mantry mogą mieć na nas energetyzujący czy np. relaksujący wpływ.
Jak rozpocząć przygodę z mantrami?
Nie istnieje jedna mantra, która byłaby odpowiednia dla każdego. Dlatego też poszukiwanie właściwej mantry najczęściej odbywa się metodą prób i błędów. Najlepiej zacząć jest od włączenia sobie losowych praktyk na youtubie czy też spotify, posłuchania ich fragmentów i zobaczenia, które z nich z nami rezonują. Będziemy czuć to intuicyjnie, dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni czy dana mantra jest dla nas odpowiednia, zwykle znaczy to że powinniśmy szukać dalej.
Na jakiej podstawie wybrać mantre?
Mantry na konkretną rzecz
Aby zawęzić nasze poszukiwania możemy zdecydować się na mantrę dotycząca odpowiedniej czakry i przeszukiwać dostępne źródła online pod jej kątem. Taka mantra pomoże nam odblokować energię na poziomie danej czakry.
Mantry wybrane intuicyjnie
Jak już wspomniane, mantry najlepiej jest wybrać intuicyjnie. Możemy na przykład otworzyć stronę z różnymi mantrami i z zamkniętymi oczami przejechać po niej palcem, i posłuchać tej, na której nasz palec się zatrzyma. Jeśli to nie zadziała, tzn nie będziemy się czuć komfortowo z daną mantrą, powinniśmy szukać dalej, aż poczujemy, że dana mantra z nami rezonuje.
Dedykowane mantry
Kiedyś mówiono że największym darem jaki można dostać od swojego przewodnika duchowego lub mistrza jogi jest mantra dedykowana dla nas. Jest ona dostosowania nie tylko do naszej osobowości, lecz także do tego z czym pracujemy i co nam jest potrzebne w naszym rozwoju duchowym. Ja sama dostałam swoją mantrę na astrologicznej sesji wedyjskiej i śpiewam ją codziennie, i szczerze mówiąc, działanie tej praktyki jest niesamowite. Jeśli i wam zdarzy się dostać dedykowana mantrę, należy pamiętać, aby podążać za wskazówkami a propos częstotliwości i długości jej śpiewania.
Śpiewanie a słuchanie mantry - różnica w działaniu
Słuchanie mantr
Samo słuchanie mantry ma szeroko pojęte terapeutyczne działanie jako że stymuluje energię, która przepływa przez nasz system nerwowy. Mimo że nie wytwarzamy wibracji poprzez poruszanie meridian w naszej jamie ustnej, melodyczny rytm mantr pobudza naszą duszę. Słuchanie mantr działa uspokajająco na nasz umysł, a same dźwięki wręcz leczniczo.
Wiele osób nie czuje się komfortowo by śpiewać mantry na początku ich drogi z nimi. Mają pod tym względem zahamowania, w czym nie ma absolutnie nic złego czy też dziwnego. Jest to po prostu bariera, która prędzej czy później uda nam się przełamać, a która często wynika z zablokowanej czakry gardła. By pomóc nam się rozluźnić i szybciej zacząć aktywnie uczestniczyć w praktyce mantry, możemy więc zacząć od słuchania mantr na tę konkretną czakrę.
Śpiewanie mantr
Wypowiadając mantrę dotykamy językiem podniebienia, co stymuluje je w konkretny energetyczny sposób - może nas uspokoić albo pobudzać. Różne mantry mają różne znaczenie, dlatego ważne aby je wypowiadać tak jak zostały zaprojektowane - kluczowy jest ich wydźwięk, a nie same słowa.
Dlatego też śpiewanie mantr pozwala nam na korzystanie z jej terapeutycznych korzyści w stu procentach, gdyż pozwala nam na wejście na głębszy wymiar duchowy. Jeśli jednak decydujemy się, aby śpiewać czy też wypowiadać mantrę, powinniśmy wiedzieć, jak długo należy to robić, zwłaszcza jesli łączymy te praktykę z medytacją. Jest to ważne, dlatego że proces śpiewania wprowadza nas w głęboki stan duchowy, a co za tym idzie, działanie mantry jest dużo silniejsze niż podczas samego słuchania.
Jak długo śpiewać mantrę?
Generalna zasada brzmi: tak długo i często jak wskazała nam osoba, od której dostaliśmy mantrę, lub jak wynika z instrukcji, która zawsze towarzyszy konkretnej praktyce. W przypadku, gdy tylko słuchamy mantry, nie ma to aż takiego znaczenia, ponieważ jej działanie będzie dużo słabsze. Jeśli natomiast śpiewamy mantrę, nie możemy samoistnie wydłużać naszej praktyki. Zwykle w instrukcji będzie powiedziane jaki jest minimalny i maksymalny czas śpiewania. Przekraczanie tego czasu może być niebezpieczne, ponieważ działanie może być zbyt silne, wobec czego uzyskamy przeciwny efekt do zamierzonego.
Praktyka mantry - jak się nie pogubić?
Praktyka mantry jest świetna metoda, aby ustabilizować nasz poziom energii i wyleczyć zablokowane czakry, a w efekcie pokonać wiele doczesnych trudności, z którymi na co dzień się mierzymy. Rozpoczęcie naszej przygody z mantrami może jednak być trudne, jako że możemy mieć wrażenie, że zbyt wiele jest możliwości i zbyt mało wskazówek. W efekcie możemy się czuć rozproszeni i nie wiedzieć na czym powinniśmy się skupić. Dlatego dobry pomysłem jest więc praca nad zrozumienie lepiej swojego wnętrza, aby odkryć, nad którą czakrą powinniśmy się skupić jako pierwszej. W poznawaniu siebie i swoich wyzwań wsparciem może być analiza numerologiczna, która pokaże nam z czym się mierzymy i nad czym powinniśmy pracować by osiągnąć pełne szczęście.
Zamawiając Pakiet osobisty możesz zrozumieć: