Jak wzmacniać kanały energetyczne? - meridiany i jogaChcesz dowiedzieć się jak łatwo poprawić sobie nastrój i pobudzić energię w ciele? Wszyscy wiemy jak ważna jest dieta czy regularna aktywność fizyczna. Jednak możemy sięgnąć głębiej aby pobudzić energetycznie nasze ciało - wzmocnić jego kanały energetyczne. Pomocna w pobudzaniu tych kanałów może byc praca z meridianami czy joga. Jak zrobić to najlepiej?

 

Meridiany - co to ?

Meridiany to kanały energetyczne obecne w ludzkim ciele. Przepływa przez nie energia przesyłana przez system czakr, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Kiedy pobudzamy w odpowiedni sposób meridiany pobudzamy przepływ energii w naszym ciele. Dlatego praca z nimi może przynieść nam bardzo wiele korzyści.

Te kanały zespalają ciało w całość, bo łączą to co na zewnątrz - skórę, z tym co wewnątrz - organy wewnętrzne. Jest ich łącznie kilkadziesiąt tysięcy i występują na różnej głębokości ciała.

W naszym ciele znajdują się zarówno meridiany yin jak i yang. Kanały yin są przypisane do dolnej części ciała, kanały yang - do górnej. Energia yin reprezentuje nasz aspekt żeński, a energia yang aspekt męski. To znaczy, że pracując z górną częścią ciała pobudzamy bardziej energię męską w nas a pracując z dolnymi pobudzamy żeńską.

Każdy meridian ma swoje szczególne funkcje i przeznaczenie w utrzymywaniu zdrowia i balansu naszego bytu.

 

Jak pobudzać meridiany ?

Meridiany możemy pobudzać na wiele sposobów. Często ludzie decydują się na zabieg akupunktury, czyli nakłuwanie bardzo cienkimi igłami precyzyjnie określonych punktów w ciele. Alternatywą dla tej metody jest akupresura, czyli stosowanie zamiast igieł ucisku za pomocą dłoni. Masaż punktów marma dostępny w ajurwedzie także skupia się częściowo na uciskaniu meridian. Odpowiednie stymulowanie meridian pozwala rozluźnić ciało, dać upust nagromadzonym emocjom, usunąć sztywność ale także spowodować, że nasze ciało się doenergetyzowuje. Tam gdzie były zastoje energetyczne, energia zaczyna płynąć.

Najlepiej kiedy obok akupunktury czy masażu stymulujemy meridiany poprzez jogę. 

Joga działa holistycznie na nasz organizm i na co dzień wspiera nasze ciało, aby usuwało nagromadzone emocje, stres, sztywność czy blokady w kanałach energetycznych. Także zdecydowanie raz na jakiś czas warto udać się na masaż, który mocniej będzie stymulował meridiany. Jednak to jest działanie doraźne, które da zdecydowanie mniejsze efekty jeżeli na codzień nie będziemy wspierać się np. ćwiczeniem jogi.

kanały energetyczne

Jakie rodzaje jogi najlepiej stymulują meridiany?

Joga yin

Sekretem jogi yin jest utrzymywanie pozycji przez dłuższy okres czasu niż w innych, bardziej dynamicznych rodzajach jogi ( na przykład vinyasa joga ). Dzięki temu poziom energii pranicznej w ciele zwiększa się a my wzmacniamy naszą zdolność do samouzdrawiania. Prana to to czym oddychamy, życiodajna energia. Im więcej jej mamy tym lepiej.

Gdy ćwiczymy jogę yin, angażujemy tkankę łączną w naszym ciele, a tam właśnie znajdują się kanały energetyczne.

Inne rodzaje ćwiczeń fizycznych nie angażują zwykle tych struktur ciała, bo dotarcie do nich wymaga o wiele więcej czasu niż do dużej, nawilżonej masy mięśniowej. Joga yin to zwykle pozycje, które rozciągają nasze ciało, dodają mu elastyczności i jednocześnie wspaniale pobudzają je energetycznie.

 

Jak joga yin wzmacnia meridiany ?

Joga yin stymuluje meridiany w naszym ciele, aby energia przepływała swobodnie i bez zakłóceń.

Pozycje wykonywane podczas praktyki są kierowane na poszczególne organy wewnętrzne, które łączą się z konkretnymi meridianami.  Meridiany - czyli centra energetyczne w naszym ciele mają bezpośredni wpływ na nasze emocje - pozwalają uwlniać emocje zastałe w naszym ciele, nagromadzony stres czy złość. W ten sposób praktyka jogi yin może poprawić nam nastrój. Choć bywa, że po takiej praktyce na początku możemy mieć wrażenie, że czujemy się gorzej. Dlaczego?

Nasze ciało w trakcie praktyki uwalnia emocje, które często są trudne. Nasze ciało musi przez jakiś czas je przetrawić i wypuścić. Kiedy je już wypuści poczujemy ulgę. Jeżeli dopiero zaczynamy pracę z jogą to emocje na początku moga być intensywniejsze, a ich trawienie przez nasze ciało dłuższe. Jednak z czasem kiedy regularnie będziemy praktykować jogę korzystnie wpływającą na przepływ energii - naturalnie dobrze będziemy czuć się od razu po praktyce.

 

Joga kundalini 

Praktykowanie jogi kundalini skupia się na pobudzeniu energii zwanej energią kundalini.

Słowo „kundalini” opisuje energię, którą posiada każdy z nas, bez względu na płeć, rasę, wyznanie. Rodzimy się z nią i już. Mieszka w dole kręgosłupa i u większości ludzi przez całe życie pozostaje uśpiona.

Obudzona energia kundalini to dar. Daje nam ona potencjał i siłę do kreowania, tworzenia, do bycia sprawczym.

Celem jogi kundalini jest stymulowanie i balansowanie układu nerwowego i hormonalnego. Wpływa bardzo korzystnie na harmonie w naszych emocjach. Co ważne działa szybko bo już po tygodniu praktyk można poczuć u siebie większy spokój czy zbalansowanie.

Polecam Ci stronę https://aga.yoga/, gdzie znajdziesz dużo ciekawych informacji praktycznych dotyczących pracy z ciałem, pobudzania wewnętrznej siły życiowej a w szczególności jogi kundalini.

 

Jak kundalini joga wzmacnia meridiany ?

W jodze kundalini oprócz ćwiczeń fizycznych ( asana ) dużą uwagę poświęca się medytacji, pranajamie i śpiewaniu mantr. Sporo pozycji jest siedzących czy leżących. Te, które są stojące są mniej męczące niż w tradycyjnie znanej nam jodze. Klucz jogi kundalini tkwi w odpowiedni połączeniu pozycji z oddechem i skupieniem. Co ciekawe w jodze kundalini wykonuje się zestawy pozycji (asan), które są ułożone w odpowiedniej sekwencji, każda z nich trwa określony czas. Te zestawy pozycji to Kryjie i są przekazywane przez nauczycieli w niezmienionych układach od setek lat.

Dzięki powtarzaniu sekwencji pozycji ułożonych przez mistrzów jogi kundalini możemy poczuć bardzo szybko jej korzystne działanie na nas, bo odpowiednio ułożone w kolejności pozycje mają moc i skupione działanie - dlatego joga kundalini działa silniej niż inne rodzaje jogi.

Joga kundalini pracuje się na wielu poziomach bytu równocześnie, stymulując system meridianowy do prawidłowego funkcjonowania.

Poprzez praktykę tej jogi docieramy prosto do naszej podświadomości i możemy transformować ukryte tam blokady energetyczne w ożywczą siłę życiowa.

meridiany i joga

Poprzez jogę wzmacniamy nasze meridiany. Dzięki temu możemy czuć się silne i zrelaksowane - być w balansie.

Podstawowe zrozumienie ścieżek meridianów w naszym ciele, odpowiadającym im organom oraz częstotliwościom emocjonalnym może naprawdę silnie pogłębić naszą wieź z ciałem i umysłem. Może Ci w tym pomóc także analiza numerologiczna, którą możesz zamówić tutaj. Dzięki niej dowiesz się nad czym możesz jeszcze popracować na swojej drodze ku harmonijnemu, spójnemu życiu.

 

Zamawiając Pakiet osobisty możesz zrozumieć:

  • Jaka jest Twoja osobowość?
  • Jakie masz wyzwania w życiu?
  • Czy Twoje potencjały są zbalansowane?
  • Czy Twoje podpisy są harmonijne?
  • Jak wyglądają Twoje relacje z bliskimi?
  • Czemu sprzyjają etapy Twojego życia (jest 5)?
  • Jak wpływają na Ciebie Twoje osobiste lata numerologiczne?

 

Zapraszam Cię również do przejrzenia pozostałych wpisów, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji jak pomóc sobie w codziennym życiu.
Czytaj kolejny wpis:

Mindfulness – jak opanować swój stres?